Vishay/Sprague 173D475X9015VW
173D475X9015VW picture photo
Mfg. Part Number
173D475X9015VW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D475X9015VW.pdf
Availability of 173D475X9015VW
QUANTITY
173D475X9015VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X9015VW
Internal Part NumberEIS-173D475X9015VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X9015VW
Related Links173D475, 173D475X9015VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X9015VW Details Description
Related parts for 173D475X9015VW
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SPACER BLOCK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ROSA 10GBPS LC AGC datasheet.pdf
400 MSPS 14-Bit, 1.8 V CMOS Direct Digital Synthesizer IC datasheet.pdf