Vishay/Sprague 173D475X9020V
173D475X9020V picture photo
Mfg. Part Number
173D475X9020V
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D475X9020V.pdf
Availability of 173D475X9020V
QUANTITY
173D475X9020V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D475X9020V
Internal Part NumberEIS-173D475X9020V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D475X9020V
Related Links173D47, 173D475X9020V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D475X9020V Details Description
Related parts for 173D475X9020V
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V 0605 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
2MM HM ASY,T-B,HDR,10R,250,LUB datasheet.pdf
IC TXRX CAN 8BIT 27V 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C 6LFCSP datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 130MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf