Vishay/Sprague 173D476X0006XWE3
173D476X0006XWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D476X0006XWE3
Brief Description
CAP TANT 47UF 6V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D476X0006XWE3.pdf
Availability of 173D476X0006XWE3
QUANTITY
173D476X0006XWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X0006XWE3
Internal Part NumberEIS-173D476X0006XWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X0006XWE3
Related Links173D476X, 173D476X0006XWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X0006XWE3 Details Description
Related parts for 173D476X0006XWE3
RES SMD 470K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
IC REG BST SWITCHD CAP INV 10DFN datasheet.pdf
IC 4.35V P-P 10% SOT23-3 datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf