Vishay/Sprague 173D476X0010X
173D476X0010X picture photo
Mfg. Part Number
173D476X0010X
Brief Description
CAP TANT 47UF 10V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D476X0010X.pdf
Availability of 173D476X0010X
QUANTITY
173D476X0010X Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X0010X
Internal Part NumberEIS-173D476X0010X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X0010X
Related Links173D47, 173D476X0010X Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X0010X Details Description
Related parts for 173D476X0010X
SWITCH MINI 6A SPST HINGE.187"QC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO15 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf