Vishay/Sprague 173D476X9020YW
173D476X9020YW picture photo
Mfg. Part Number
173D476X9020YW
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D476X9020YW.pdf
Availability of 173D476X9020YW
QUANTITY
173D476X9020YW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X9020YW
Internal Part NumberEIS-173D476X9020YW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X9020YW
Related Links173D476, 173D476X9020YW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X9020YW Details Description
Related parts for 173D476X9020YW
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
INSERT MALE 35POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 4BIT SYNC BINRY COUNTR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF GRN PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TAPE VHB WHITE 3" GEN PURPOSE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf