Vishay/Sprague 173D476X9025YE3
173D476X9025YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D476X9025YE3
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D476X9025YE3.pdf
Availability of 173D476X9025YE3
QUANTITY
173D476X9025YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X9025YE3
Internal Part NumberEIS-173D476X9025YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X9025YE3
Related Links173D476, 173D476X9025YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X9025YE3 Details Description
Related parts for 173D476X9025YE3
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 7POS GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2471 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 20 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
02P MTA156 CONN ASSY 20AWG YL datasheet.pdf
DBL ROW TPA DBL LOCK PLATE 6 POS datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP LP 40V datasheet.pdf