Vishay/Sprague 173D565X0025WE3
173D565X0025WE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D565X0025WE3
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 25V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D565X0025WE3.pdf
Availability of 173D565X0025WE3
QUANTITY
173D565X0025WE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D565X0025WE3
Internal Part NumberEIS-173D565X0025WE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D565X0025WE3
Related Links173D565, 173D565X0025WE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D565X0025WE3 Details Description
Related parts for 173D565X0025WE3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TOOL ERGO DIE SET MCP 4.8K datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC CTLR PM HOTSWAP 24-LLP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.95A 57 MOHM datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER SPRINT WR21 datasheet.pdf
10-Bit, 170/200 MSPS 3.3 V A/D Converter IC datasheet.pdf