Vishay/Sprague 173D685X0004U
173D685X0004U picture photo
Mfg. Part Number
173D685X0004U
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D685X0004U.pdf
Availability of 173D685X0004U
QUANTITY
173D685X0004U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X0004U
Internal Part NumberEIS-173D685X0004U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X0004U
Related Links173D68, 173D685X0004U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X0004U Details Description
Related parts for 173D685X0004U
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA GAAS 1.4X1.2MINI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf