Vishay/Sprague 173D685X0004UWE3
173D685X0004UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D685X0004UWE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 4V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D685X0004UWE3.pdf
Availability of 173D685X0004UWE3
QUANTITY
173D685X0004UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X0004UWE3
Internal Part NumberEIS-173D685X0004UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X0004UWE3
Related Links173D685X, 173D685X0004UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X0004UWE3 Details Description
Related parts for 173D685X0004UWE3
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34T/MC34M/MDM34T datasheet.pdf
IGBT 600V 28A 125W TO247 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 3.3V 1.8V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf