Vishay/Dale RN60E62R6BB14
RN60E62R6BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60E62R6BB14
Brief Description
RES 62.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60E62R6BB14.pdf
Availability of RN60E62R6BB14
QUANTITY
RN60E62R6BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60E62R6BB14
Internal Part NumberEIS-RN60E62R6BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60E62R6BB14
Related LinksRN60E6, RN60E62R6BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60E62R6BB14 Details Description
Related parts for RN60E62R6BB14
RECT BRIDGE 1200V 100A INT-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V 20% X6S 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 155 MOHM datasheet.pdf