Vishay/Sprague 173D825X5020W
173D825X5020W picture photo
Mfg. Part Number
173D825X5020W
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 8.2UF 20V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D825X5020W.pdf
Availability of 173D825X5020W
QUANTITY
173D825X5020W Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D825X5020W
Internal Part NumberEIS-173D825X5020W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D825X5020W
Related Links173D82, 173D825X5020W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D825X5020W Details Description
Related parts for 173D825X5020W
IC REG LDO 5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf