ITT Cannon, LLC CA3106F14S-6SF80A206
CA3106F14S-6SF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106F14S-6SF80A206
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106F14S-6SF80A206.pdf
Availability of CA3106F14S-6SF80A206
QUANTITY
CA3106F14S-6SF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106F14S-6SF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3106F14S-6SF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106F14S-6SF80A206
Related LinksCA3106F14S, CA3106F14S-6SF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106F14S-6SF80A206 Details Description
Related parts for CA3106F14S-6SF80A206
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC SOC W/RF 2.4GHZ LP 40VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1W DO204AL datasheet.pdf
DATA CAP 3/8 BLUE TRANSLUCENT datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
YLW 2 X 72 YD datasheet.pdf
Tri-Mode: +3.3 V, +5 V, Adjustable Micropower Linear Voltage Regulators IC datasheet.pdf