Vishay/Sprague 173D825X9050Y
173D825X9050Y picture photo
Mfg. Part Number
173D825X9050Y
Brief Description
CAP TANT 8.2UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D825X9050Y.pdf
Availability of 173D825X9050Y
QUANTITY
173D825X9050Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D825X9050Y
Internal Part NumberEIS-173D825X9050Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D825X9050Y
Related Links173D82, 173D825X9050Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D825X9050Y Details Description
Related parts for 173D825X9050Y
PC BOARD 4.5"X6.5" UNCLAD 0.1" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 66W 3.3V 20A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.790" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf