Vishay/Sprague 173D826X9015Y
173D826X9015Y picture photo
Mfg. Part Number
173D826X9015Y
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 82UF 15V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D826X9015Y.pdf
Availability of 173D826X9015Y
QUANTITY
173D826X9015Y Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D826X9015Y
Internal Part NumberEIS-173D826X9015Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D826X9015Y
Related Links173D82, 173D826X9015Y Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D826X9015Y Details Description
Related parts for 173D826X9015Y
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 150 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MALE HOUSING 2.5 PITCH W/W CONN. datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CABLE CONN SRPG PROBE 14 POS datasheet.pdf