NorComp 174-E15-111-001
174-E15-111-001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-111-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-111-001.pdf
Availability of 174-E15-111-001
QUANTITY
174-E15-111-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-111-001
Internal Part NumberEIS-174-E15-111-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-111-001
Related Links174-E15, 174-E15-111-001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-111-001 Details Description
Related parts for 174-E15-111-001
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET PHIL/SLOT 4PC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 100V 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 34POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL RCPT 2X3 W/RIB datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
6800UF 63V 35X105MM 85C 20000H datasheet.pdf