NorComp 174-E15-111R141
174-E15-111R141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-111R141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-111R141.pdf
Availability of 174-E15-111R141
QUANTITY
174-E15-111R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-111R141
Internal Part NumberEIS-174-E15-111R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-111R141
Related Links174-E15, 174-E15-111R141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-111R141 Details Description
Related parts for 174-E15-111R141
ADAPTER PROGRAMMER 48-TSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR ULTRASONIC 15-30 VDC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 45 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 3W 3637 datasheet.pdf
OSC VCXO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
220UF 10V 8X8X10MM 105C 3000H datasheet.pdf