NorComp 174-E15-211R001
174-E15-211R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-211R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-211R001.pdf
Availability of 174-E15-211R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
174-E15-211R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-211R001
Internal Part NumberEIS-174-E15-211R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-211R001
Related Links174-E15, 174-E15-211R001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-211R001 Details Description
Related parts for 174-E15-211R001
RES 68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 148.23UH SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND BROWN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf