NorComp 174-E25-213R141
174-E25-213R141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E25-213R141
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E25-213R141.pdf
Availability of 174-E25-213R141
QUANTITY
174-E25-213R141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E25-213R141
Internal Part NumberEIS-174-E25-213R141
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model174-025-212Rzz1.pdf174-E25-213Ryy1.stp174-E25-213Ryy1.igs
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E25-213R141
Related Links174-E25, 174-E25-213R141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E25-213R141 Details Description
Related parts for 174-E25-213R141
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 2.5A 146 MOHM datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 4MM 2.68" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 500MW TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2WIRE 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 840MA 505 MOHM datasheet.pdf