NorComp 174-E37-213R001
174-E37-213R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E37-213R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E37-213R001.pdf
Availability of 174-E37-213R001
QUANTITY
174-E37-213R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E37-213R001
Internal Part NumberEIS-174-E37-213R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model174-037-212Rzz1.pdf174-E37-213Ryy1.stp174-E37-213Ryy1.igs
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E37-213R001
Related Links174-E37, 174-E37-213R001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E37-213R001 Details Description
Related parts for 174-E37-213R001
IC GATE DRIVER SGL 9A 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI-1230 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf
ADC 12BIT DUAL 40LFCSP datasheet.pdf
PROBE TEMP "K" 3000MM LEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf