NorComp 174-E50-112-001
174-E50-112-001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E50-112-001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E50-112-001.pdf
Availability of 174-E50-112-001
QUANTITY
174-E50-112-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E50-112-001
Internal Part NumberEIS-174-E50-112-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E50-112-001
Related Links174-E50, 174-E50-112-001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E50-112-001 Details Description
Related parts for 174-E50-112-001
IC MPU/WATCHDG 15-100MS SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 420PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 2200PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 7POS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
A4 MG 2KW 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CABLE 32POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
22AWG 25P 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf