Littelfuse 175E2CL8.25
175E2CL8.25 picture photo
Mfg. Part Number
175E2CL8.25
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 175E 8.25KV BOL
Datasheet Download
175E2CL8.25.pdf
Availability of 175E2CL8.25
QUANTITY
175E2CL8.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 175E2CL8.25
Internal Part NumberEIS-175E2CL8.25
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated8250VAC (8.25kV)
Current175A
Package / CaseBolt Mount
Size / Dimension16.130" L x 3.000" W x 7.940" H (409.70mm x 76.20mm x 201.68mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)175E2CL8.25
Related Links175E2, 175E2CL8.25 Datasheet, Littelfuse Distributor
175E2CL8.25 Details Description
Related parts for 175E2CL8.25
TUNING TOOL FLAT CERAMIC datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 5V 8SOIC datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 270V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN RECEPT 88POS TYPE F R/A datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
P&S 3P 4W 20A/3P 250V CONNECT datasheet.pdf