NorComp 177-037-110-S61
177-037-110-S61 picture photo
Mfg. Part Number
177-037-110-S61
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
177-037-110-S61.pdf
Availability of 177-037-110-S61
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
177-037-110-S61 Order Process
Ship out your order
Specifications of 177-037-110-S61
Internal Part NumberEIS-177-037-110-S61
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series177
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, Finish-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyester, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)177-037-110-S61
Related Links177-037, 177-037-110-S61 Datasheet, NorComp Distributor
177-037-110-S61 Details Description
Related parts for 177-037-110-S61
IC AMP LOG DEMODULATING 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf