API Delevan 1782R-19H
1782R-19H picture photo
Mfg. Part Number
1782R-19H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 910NH 385MA 1 OHM TH
Datasheet Download
1782R-19H.pdf
Availability of 1782R-19H
QUANTITY
1782R-19H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1782R-19H
Internal Part NumberEIS-1782R-19H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1782R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CorePhenolic
Inductance910nH
Tolerance±3%
Current Rating385mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1782R-19H
Related Links1782, 1782R-19H Datasheet, API Delevan Distributor
1782R-19H Details Description
Related parts for 1782R-19H
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/1 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 562 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf