| Internal Part Number | EIS-1782R-95F | |
| Standard Package | 3,500 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | 1782R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Phenolic | |
| Inductance | 110nH | |
| Tolerance | ±1% | |
| Current Rating | 1.27A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 90 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 640MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm) | |