NorComp 179-015-613R491
179-015-613R491 picture photo
Mfg. Part Number
179-015-613R491
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-015-613R491.pdf
Availability of 179-015-613R491
QUANTITY
179-015-613R491 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-015-613R491
Internal Part NumberEIS-179-015-613R491
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-015-613R491 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-015-613Rzz1.pdf179-015-613Rzz1.stp179-015-613Rzz1.igs
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-015-613R491
Related Links179-015, 179-015-613R491 Datasheet, NorComp Distributor
179-015-613R491 Details Description
Related parts for 179-015-613R491
BUZZER MAGNETIC 3.6V 8.5MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf