NorComp 179-037-313R451
179-037-313R451 picture photo
Mfg. Part Number
179-037-313R451
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-037-313R451.pdf
Availability of 179-037-313R451
QUANTITY
179-037-313R451 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-037-313R451
Internal Part NumberEIS-179-037-313R451
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-037-313R451 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-037-313Rzz1.pdf179-037-313Rzz1.stp179-037-313Rzz1.igs
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series179
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-037-313R451
Related Links179-037, 179-037-313R451 Datasheet, NorComp Distributor
179-037-313R451 Details Description
Related parts for 179-037-313R451
RES 68K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA datasheet.pdf
IC FPGA 92 I/O 144TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 474MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
DISPLAY 9.9MM GREEN 1DIGIT CA datasheet.pdf