NorComp 179-037-413R691
179-037-413R691 picture photo
Mfg. Part Number
179-037-413R691
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-037-413R691.pdf
Availability of 179-037-413R691
QUANTITY
179-037-413R691 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-037-413R691
Internal Part NumberEIS-179-037-413R691
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-037-413R691 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-037-413Rzz1.pdf179-037-413Rzz1.stp179-037-413Rzz1.igs
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-037-413R691
Related Links179-037, 179-037-413R691 Datasheet, NorComp Distributor
179-037-413R691 Details Description
Related parts for 179-037-413R691
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
24P MTA156 PSTD CONN 18AWG LF datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf