Vishay/Dale RWR89S1R80FRB12
RWR89S1R80FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S1R80FRB12
Brief Description
RES 1.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S1R80FRB12.pdf
Availability of RWR89S1R80FRB12
QUANTITY
RWR89S1R80FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S1R80FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S1R80FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S1R80FRB12
Related LinksRWR89S1, RWR89S1R80FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S1R80FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S1R80FRB12
CABLE TIE MINI GRAY 5.6" datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
JOYSTICK 8000 SINGLE W/BUTTON datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 480MA 350 MOHM TH datasheet.pdf