TDK Corporation NL453232T-121J-PF
NL453232T-121J-PF picture photo
Mfg. Part Number
NL453232T-121J-PF
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
NL453232T-121J-PF.pdf
Availability of NL453232T-121J-PF
QUANTITY
NL453232T-121J-PF Order Process
Ship out your order
Specifications of NL453232T-121J-PF
Internal Part NumberEIS-NL453232T-121J-PF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesNL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance120µH
Tolerance±5%
Current Rating110mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NL453232T-121J-PF
Related LinksNL453232, NL453232T-121J-PF Datasheet, TDK Corporation Distributor
NL453232T-121J-PF Details Description
Related parts for NL453232T-121J-PF
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 50V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
RES 75K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf