Amphenol Commercial Products 17EBH044PAM210
17EBH044PAM210 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044PAM210
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044PAM210.pdf
Availability of 17EBH044PAM210
QUANTITY
17EBH044PAM210 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044PAM210
Internal Part NumberEIS-17EBH044PAM210
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
3D Model17EBH044Pxx210.igs17EBH044Pxx210.stp
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EBH
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044PAM210
Related Links17EBH04, 17EBH044PAM210 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044PAM210 Details Description
Related parts for 17EBH044PAM210
RES SMD 357K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
IC COUNTER ASYNC BINARY 16-SSOP datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 19MMX22MM 9.30" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf