Amphenol Commercial Products 17EBH044PAM210
17EBH044PAM210 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044PAM210
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044PAM210.pdf
Availability of 17EBH044PAM210
QUANTITY
17EBH044PAM210 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044PAM210
Internal Part NumberEIS-17EBH044PAM210
Industrial Solutions
3D Model17EBH044Pxx210.igs17EBH044Pxx210.stp
Standard Package1,500
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044PAM210
Related Links17EBH04, 17EBH044PAM210 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044PAM210 Details Description
Related parts for 17EBH044PAM210
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 48SKT CRIMP datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G TIN datasheet.pdf
9POS F M3 THREADEDS datasheet.pdf