Amphenol Commercial Products 17EBH044SAM210
17EBH044SAM210 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044SAM210
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044SAM210.pdf
Availability of 17EBH044SAM210
QUANTITY
17EBH044SAM210 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044SAM210
Internal Part NumberEIS-17EBH044SAM210
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EBH
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044SAM210
Related Links17EBH04, 17EBH044SAM210 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044SAM210 Details Description
Related parts for 17EBH044SAM210
CAP 4.7F -20% +80% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER SGL OPEN DRN SOT353 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf