Amphenol Commercial Products 17EBH044SAM210
17EBH044SAM210 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044SAM210
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044SAM210.pdf
Availability of 17EBH044SAM210
QUANTITY
17EBH044SAM210 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044SAM210
Internal Part NumberEIS-17EBH044SAM210
Industrial Solutions
Standard Package1,500
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044SAM210
Related Links17EBH04, 17EBH044SAM210 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044SAM210 Details Description
Related parts for 17EBH044SAM210
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
OSC VCXO 775.0693MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M IN-LINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 356VC SMA datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO-214AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf