JST Sales America Inc. 17FMN-BMTTR-A-TB
17FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
17FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 17POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
17FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 17FMN-BMTTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
17FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 17FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-17FMN-BMTTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17FMN-BMTTR-A-TB
Related Links17FMN-BM, 17FMN-BMTTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
17FMN-BMTTR-A-TB Details Description
Related parts for 17FMN-BMTTR-A-TB
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf