Omron D3V-16G2-1A5
D3V-16G2-1A5 picture photo
Mfg. Part Number
D3V-16G2-1A5
Brief Description
SWITCH LEVER SPDT 16A SLD TERM
Datasheet Download
D3V-16G2-1A5.pdf
Availability of D3V-16G2-1A5
QUANTITY
D3V-16G2-1A5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-16G2-1A5
Internal Part NumberEIS-D3V-16G2-1A5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating16A (AC), 10A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-16G2-1A5
Related LinksD3V-16, D3V-16G2-1A5 Datasheet, Omron Distributor
D3V-16G2-1A5 Details Description
Related parts for D3V-16G2-1A5
CAP CER 6800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVSR PUSHPULL 4.63V SOT23 datasheet.pdf
IC SHIFT REGST 8BIT PI-SO 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 629 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf