Vicor Corporation V48C5C100B
V48C5C100B picture photo
Mfg. Part Number
V48C5C100B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V48C5C100B.pdf
Availability of V48C5C100B
QUANTITY
V48C5C100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5C100B
Internal Part NumberEIS-V48C5C100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5C100B
Related LinksV48C5, V48C5C100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5C100B Details Description
Related parts for V48C5C100B
CONN HEADER 28POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 8.4"L X 5.15"W datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADH TRANS TAPE 980MMX50M datasheet.pdf
CONN FULL LOCK 16CONT RA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CB RELAY 1 FORM A 12V datasheet.pdf
11 POS RA .040 DIA PIN HDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf