Ohmite 17FPR010E
17FPR010E picture photo
Mfg. Part Number
17FPR010E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
17FPR010E.pdf
Availability of 17FPR010E
QUANTITY
17FPR010E Order Process
Ship out your order
Specifications of 17FPR010E
Internal Part NumberEIS-17FPR010E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
Series10
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17FPR010E
Related Links17FP, 17FPR010E Datasheet, Ohmite Distributor
17FPR010E Details Description
Related parts for 17FPR010E
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A DO203AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/FILTER 4A 1PL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 20A 600V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GIGA-ACCESSETHERLINX-II, TX/4 + datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 913MA 180 MOHM datasheet.pdf