Aries Electronics, Inc. 18-002-152FB
18-002-152FB picture photo
Mfg. Part Number
18-002-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 18POS .100 JUMPER 2 INCH
Datasheet Download
18-002-152FB.pdf
Availability of 18-002-152FB
QUANTITY
18-002-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-002-152FB
Internal Part NumberEIS-18-002-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors18
Pitch0.100" (2.54mm)
Length2.00" (50.80mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-002-152FB
Related Links18-002, 18-002-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-002-152FB Details Description
Related parts for 18-002-152FB
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 350 OHM 2020 datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 400VAC 120MA 8SMT datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf