Vicor Corporation V150B3V3E150BF3
V150B3V3E150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B3V3E150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W
Datasheet Download
V150B3V3E150BF3.pdf
Availability of V150B3V3E150BF3
QUANTITY
V150B3V3E150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B3V3E150BF3
Internal Part NumberEIS-V150B3V3E150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)45.45A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B3V3E150BF3
Related LinksV150B3V, V150B3V3E150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B3V3E150BF3 Details Description
Related parts for V150B3V3E150BF3
IC AMP VIDEO DIFFRNC ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC NTSC/PAL/SECAM DECOD 48BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
SENSOR HEAD 9M 1270MM IP-67 datasheet.pdf