Yageo RT0402CRE0730R1L
RT0402CRE0730R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0730R1L
Brief Description
RES SMD 30.1OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0730R1L.pdf
Availability of RT0402CRE0730R1L
QUANTITY
RT0402CRE0730R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0730R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0730R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0730R1L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0730R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0730R1L Details Description
Related parts for RT0402CRE0730R1L
CLIP CROCODILE STEEL 5A datasheet.pdf
SSD 16GB SCSI datasheet.pdf
NUT DRIVER SET HEX SOCKET 6PC datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 128KB FLASH 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X6S 0805 datasheet.pdf
TANT CAP 47.0UF 6.3V 20% datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf