Powerex Inc. PSS20S71F6
PSS20S71F6 picture photo
Mfg. Part Number
PSS20S71F6
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM 6-PAC 20A 600V DIP
Datasheet Download
PSS20S71F6.pdf
Availability of PSS20S71F6
QUANTITY
PSS20S71F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS20S71F6
Internal Part NumberEIS-PSS20S71F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPowerex Version 6 DIPIPM™ and 6.1 Generation NX Series IGBTs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
Series-
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current20A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500Vrms
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS20S71F6
Related LinksPSS20, PSS20S71F6 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PSS20S71F6 Details Description
Related parts for PSS20S71F6
RES CHAS MNT 1.8 OHM 10% 30W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 30 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
SR BTS WWWRDY 18 ASY C datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOLD DOWN SHAFT datasheet.pdf
XBEE LORA RF PAD 915MHZ SMT USA datasheet.pdf