Aries Electronics, Inc. 18-024-113X
18-024-113X picture photo
Mfg. Part Number
18-024-113X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 18POS
Datasheet Download
18-024-113X.pdf
Availability of 18-024-113X
QUANTITY
18-024-113X Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-024-113X
Internal Part NumberEIS-18-024-113X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series113
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions18
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length2.00' (609.60mm)
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-024-113X
Related Links18-02, 18-024-113X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-024-113X Details Description
Related parts for 18-024-113X
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" WW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
PRESSURE20PC24PC 250 PSI datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
SCR 1400V 1420A E-PUK datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf