Aries Electronics, Inc. 18-6513-11H
18-6513-11H picture photo
Mfg. Part Number
18-6513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Datasheet Download
18-6513-11H.pdf
Availability of 18-6513-11H
QUANTITY
18-6513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-6513-11H
Internal Part NumberEIS-18-6513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-6513-11H
Related Links18-65, 18-6513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-6513-11H Details Description
Related parts for 18-6513-11H
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 493 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
Crystal 19.2000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf