Aries Electronics, Inc. 18-810-90WR
18-810-90WR picture photo
Mfg. Part Number
18-810-90WR
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Datasheet Download
18-810-90WR.pdf
Availability of 18-810-90WR
QUANTITY
18-810-90WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-810-90WR
Internal Part NumberEIS-18-810-90WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)18 (2 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-810-90WR
Related Links18-81, 18-810-90WR Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-810-90WR Details Description
Related parts for 18-810-90WR
IC REG CTRLR ISO PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS .050 R/A datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RTD L=100MM WATERPROOF 4M datasheet.pdf
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf