Aries Electronics, Inc. 18-PRS17041-12
18-PRS17041-12 picture photo
Mfg. Part Number
18-PRS17041-12
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Datasheet Download
18-PRS17041-12.pdf
Availability of 18-PRS17041-12
QUANTITY
18-PRS17041-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 18-PRS17041-12
Internal Part NumberEIS-18-PRS17041-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPRS
PackagingBulk
TypePGA, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating30µin (0.76µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBeryllium Copper
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18-PRS17041-12
Related Links18-PRS1, 18-PRS17041-12 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
18-PRS17041-12 Details Description
Related parts for 18-PRS17041-12
FOOT CYLINDRICAL 1.969" DIA BLK datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 230MA 1.8 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
H.D.I. PIN CONT PLTD datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf