NorComp 180-015-201L011
180-015-201L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-201L011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-015-201L011.pdf
Availability of 180-015-201L011
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-015-201L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-201L011
Internal Part NumberEIS-180-015-201L011
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-201L011
Related Links180-015, 180-015-201L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-201L011 Details Description
Related parts for 180-015-201L011
JUMPER-H2728TR/C2065R/H2728TR 4" datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KIT PROBE/MULTI-STACK BANA LEAD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 65MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SMT3 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 350V 10A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT25 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM YEL/GRN/RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 28VDC datasheet.pdf