NorComp 180-026-113R911
180-026-113R911 picture photo
Mfg. Part Number
180-026-113R911
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-026-113R911.pdf
Availability of 180-026-113R911
QUANTITY
180-026-113R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-026-113R911
Internal Part NumberEIS-180-026-113R911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-026-113R911
Related Links180-026, 180-026-113R911 Datasheet, NorComp Distributor
180-026-113R911 Details Description
Related parts for 180-026-113R911
CARRIER FUSE 5X20MM SLOT PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN RECEPT 20-24 AWG .040PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf