NorComp 180-044-102L021
180-044-102L021 picture photo
Mfg. Part Number
180-044-102L021
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-044-102L021.pdf
Availability of 180-044-102L021
QUANTITY
180-044-102L021 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-044-102L021
Internal Part NumberEIS-180-044-102L021
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-044-102L021 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-044-10(2,3)Lxx1.pdf180-044-10(2,3)Lxx1.stp180-044-10(2,3)Lxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A