Vishay/Dale CMF558K0600FHBF
CMF558K0600FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF558K0600FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558K0600FHBF.pdf
Availability of CMF558K0600FHBF
QUANTITY
CMF558K0600FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558K0600FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF558K0600FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558K0600FHBF
Related LinksCMF558K, CMF558K0600FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558K0600FHBF Details Description
Related parts for CMF558K0600FHBF
CONN RCPT 20-24AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC HERMETIC TO-18 datasheet.pdf
RES MO 1W 30.1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC AMP BLUETOOTH 12TSQFN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 40POS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf