NorComp 180-044-171L020
180-044-171L020 picture photo
Mfg. Part Number
180-044-171L020
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB44 MALE HD CRIMP Y-CHROM
Datasheet Download
180-044-171L020.pdf
Availability of 180-044-171L020
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
180-044-171L020 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-044-171L020
Internal Part NumberEIS-180-044-171L020
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-044-171L020
Related Links180-044, 180-044-171L020 Datasheet, NorComp Distributor
180-044-171L020 Details Description
Related parts for 180-044-171L020
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 25PPM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA/10VDC LCD datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A TO247 datasheet.pdf